52 książki - czerwiec 2015

Udostępnij ten post

Witajcie!
Dziś pierwszy dzień lipca, więc nadszedł czas na książkowe podsumowanie czerwca. W czerwcu nie było jakoś spektakularnie, ale pięć  książek udało mi się przeczytać - niestety w moim przypadku ładna pogoda za oknem nie sprzyja czytaniu, a i ostatnio więcej czasu spędzam przy szydełku przy którym czytać się nie da (niestety).
Na początku miesiąca kończyłam książkę zaczętą w maju czyli "Drzewo migdałowe".

"Młody Palestyńczyk – Ahmad – żyje ze świadomością, że nie jest w stanie wygrać z logiką okrutnej wojny. Dorasta w środowisku przesiąkniętym strachem przed utratą domu, pracy albo życia. Najgorsza jest jednak obawa o bliskich. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. W dwunaste urodziny Ahmad staje twarzą w twarz z najgorszymi widmami. Siostra traci życie, ojciec z jego winy trafia do więzienia, izraelskie wojsko konfiskuje dom, a ukochany brat pała żądzą zemsty, która może go doprowadzić tylko do zguby. Ahmad musi się zaopiekować skrzywdzoną rodziną i odnaleźć lepszą przyszłość dla siebie. Obdarowany cudownym umysłem, zdolnym przełamać wszelkie matematyczne granice, chce dać nadzieję sobie, swoim bliskim i udręczonej ojczyźnie." - lubimyczytac.pl

Później sięgnęłam po "Córkę piekarza", która ze wszystkich czerwcowych książek najbardziej zapadłą mi w pamięć.

"W 1945 r. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, marzącą o swym pierwszym łyku szampana i pierwszym pocałunku. Ona i jej rodzina chronieni są przed skutkami wojny przez wysoko postawionego oficera SS, który chce się ożenić z Elsie. Kiedy w wigilię Bożego Narodzenia na progu jej domu pojawia się mały żydowski uciekinier, dziewczyna musi podjąć dramatyczna decyzję.

Sześćdziesiąt lat później, w El Paso w stanie Teksas, Reba Adams zbiera materiał do felietonu świątecznego dla lokalnego czasopisma. Gdy rozpoczyna wywiad z właścicielką niemieckiej piekarni "U Elsie", nie spodziewa się, że wróci tam wiele razy. Usłyszana historia ożywia w niej wspomnienia własnej dramatycznej przeszłości, zaś pytania Reby przypominają Elsie bolesne wydarzenie posępnego, ostatniego roku II wojny światowej. Obie kobiety muszą zmierzyć się z nieprzyjemnymi prawdami z przeszłości i znaleźć w sobie odwagę, by wybaczyć." lubimyczytac.pl


Kolejną książką przeczytaną w czerwcu był "Sejf" Tomasza Sekielskiego, a raczej jego pierwszy tom (dopiero pisząc ten post zauważyłam, że są kolejne), ale nie jestem pewna czy sięgnę  po kolejny.


"Ze stawu w wiosce na Podlasiu policja wyławia zwłoki bez twarzy. Wygląda to na porachunki mafijne, szybko się jednak okazuje, że sprawa jest poważniejsza. To dopiero początek serii morderstw i dziwnych wydarzeń sięgających szczytów władzy. Toczy się gra, w której każdy ma coś do ukrycia i nic nie jest takie, jakie się wydaje. Gra o bezpieczeństwo państwa. Czy dziennikarz z problemami i policjant przed emeryturą, którzy wszczynają własne śledztwo, mają w niej jakieś szanse?" - lubimyczytac.pl

Pod koniec miesiąca przeczytałam "Tęsknię za Tobą", po kilku stronach miałam ochotę odłożyć książkę  na bok, ale na szczęście tego nie zrobiłam, bo książka okazała się całkiem fajna.

"Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której dziwnym zbiegiem okoliczności nadarza się okazja, żeby wyjaśnić i zamknąć dawne sprawy. Obie dotyczą najważniejszych mężczyzn w jej życiu – byłego narzeczonego, który porzucił ją dawno temu, i ojca, zamordowanego przed kilkunastu laty policjanta." - lubimyczytac.pl
A na koniec wzięłam się za "Zaciszny zakątek" Agaty Kołakowskiej."Na luksusowe osiedle wprowadzają się nowi mieszkańcy – Marta i Jacek Cieślakowie – okupiwszy spełnienie marzeń o własnym domu potężnym kredytem.
Sąsiedzi przyjmują ich serdecznie, jednak para szybko orientuje się, że ich tryb i poziom życia znacznie odbiegają od osiedlowych standardów.
Pod numerem szóstym mieszkają Paulina i Grzegorz Stawscy. Ona – krytyczna wobec świata perfekcyjna pani domu z surowymi zasadami, on – wzięty stomatolog w doskonale prosperującej klinice. 
Dom pod numerem siódmym zajmuje cyniczny krytyk literacki Krzysztof Borowiak z żoną Małgorzatą, ciepłą i czułą opiekunką domowego ogniska.
Pod dziewiątką mieszkają Sabina, olśniewająco piękna brunetka „przy mężu”, skupiona na pielęgnacji urody i celebracji życia, oraz Marcin, pilot, który więcej czasu spędza w chmurach i hotelach niż w domu.
Marta i Jacek mają wrażenie, że nie bardzo pasują do tych ludzi. Mimo to starają się dopasować do towarzystwa i cieszyć wymarzonym gniazdkiem. 
Niestety, Marta traci pracę, a raty trzeba płacić. Na domiar złego okazuje się, że Cieślakowie nabyli okazyjnie dom od męża… samobójczyni. W miejscu, które jeszcze przed chwilą traktowali jak raj na ziemi, zaczynają czuć się nieswojo. 
Zza drzwi domów osiedla przy ulicy Zielonego Dębu powoli zaczynają wyłaniać się kolejne sekrety. Sąsiedzi są gotowi na wszystko…" - lubimyczytac.pl

To tyle z czytania w czerwcu - myślę, że nie jest źle, ale myślałam, że będzie nieco lepiej. Męczy mnie chyba ten niedokończony Szwejk przez którego przebrnąć coś nie mogę od czasu, gdy czytałam go w szpitalu jak byłam z Młodszym - od powrotu czeka na swoją kolej i doczekać się nie może...

Pozdrawiam serdecznie, Aiden

1 komentarz :

  1. Łał to się nazywa "książkoteka"...kiedy znajdę czas, na pewno tutaj wrócę i wybiorę kilka pozycji...tak strasznie ubolewam nad brakiem czasu, ponieważ książka była moim przyjacielem, ale...nie mówię, że nie dam rady...
    Pozdrawiam:) Aga z Różanej

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz i zapraszam do kolejnych odwiedzin!